
En av de absolut bästa hamburgare jag ätit någonsin åt jag nu i helgen i Berlin på “The Bird“. Så otroligt saftig och med helt perfekt köttsmak. Rekommenderar dubbelburgaren framför de vanliga då de är lite för stort med 250gram i en biff. Så jag åt en dubbelburgare samt en halv vanlig 250grams burgare då mitt sällskap inte orkade med
{ 4 comments… read them below or add one }
The Bird är fantastiskt. Bästa burgaren jag ätit, utan nämnvärd konkurrens. Ikväll blir det ett besöK!
Jag är bara lite avis
Som tur är ligger köttkvarnen i frysen och det är minihamburgare gjorda på 50/50 short ribs och högrev och sen härlig Entrecote till huvudrätt på menyn för kvällen.
Du får gärna gräva fram exakt vilken styckdel som de använder sig av på The Bird, fick inte riktigt ut det när jag var där.
Mission failed, dessvärre. Hann däremot äta där två kvällar i rad. Man får inte missa att beställa in deras mayo, starka såser samt bbq-sås och blanda ihop sin egen lilla sörja att doppa pommesen i, för att ytterligare förhöja upplevelsen (och kalorihalten).
Nu är jag avis
.
Beställde inte in deras mayo eller andra såser tyvärr. Får ta med mig det som bakläxa tills nästa besök..
{ 2 trackbacks }